BIK – jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Co to jest raport BIK

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to firma założona przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne. Głównym zadaniem BIK jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów w bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. Dane przechowywane w bazie BIK to dane zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo) jak i negatywne (kredyty spłacane z opóźnieniami).

Kiedy trafiamy do BIK

Do Biura Informacji Kredytowej trafia każda osoba, która kiedykolwiek posiadała produkt kredytowy. Nie ma znaczenia, czy jest to kredyt hipoteczny, telefon na raty czy karta kredytowa.

BIK gromadzi wszystkie informacje na temat tego, jakie mamy produkty i najważniejsze jak je spłacamy. Jeśli nigdy nie mieliśmy problemów z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań, to z pewnością w BIK-u znajduje się wyłącznie nasza pozytywna historia kredytowa.

Jak sprawdzić czy znajdujemy się w BIK-u Zastawiasz się, czy Twoja ocena punktowa BIK jest dobra? Jeśli otrzymałeś już raport z punktacją, możesz sprawdzić, czy posiadasz wystarczającą zdolność, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę. Jak się pewnie domyślasz, im niższa punktacja, tym trudniej jest o przyznanie zgody. Warto jednak rozróżnić kilka poziomów.

Sprawdzenie czy jesteśmy w BIK-u jest bardzo łatwe. Aby sprawdzić swoją historię, należy wejść na stronę www.bik.pl i wybrać opcję zaloguj się.

Po wyborze uzupełniamy wymagane dane. Strona jest bardzo intuicyjna i poprowadzi Nas krok po kroku. Koszt pojedynczego raportu to kwota 39 PLN.

W otrzymanym raporcie, możemy zobaczyć historię spłaty swoich zobowiązań, czy nie było spóźnień, a jeśli były, to jakie. Sprawdzimy tam również swoją ocenę punktową. Upraszczając – raport BIKu pozwala Ci zobaczyć, jak wyglądasz w oczach banku.

Jaka jest dobra ocena punktowa BIK

Ile punktów oznacza dobrą historię kredytową?

O niskiej skali mówimy wtedy, kiedy ocena punktowa BIK jest na poziomie od 1 do 59. Dla banku lub firmy pożyczkowej jest to sygnał, że pożyczenie pieniędzy może wiązać się z ryzykiem. Dlatego przy wyższych kwotach nasz wniosek może zostać odrzucony.

Jeśli ocena punktowa wynosi od 60 do 80, możemy pochwalić się dobrym scoringiem BIK. Ma on miejsce najczęściej wtedy, kiedy zapomnimy uregulować wszystkich rat na czas, ale nie mamy większych problemów finansowych. Jest zatem spora szansa na pozytywne rozpatrzenie przez bank naszego wniosku.

Bardzo dobrą zdolnością kredytową możemy cieszyć się, kiedy nasza ocena punktowa BIK wynosi od 80 do 100. Przyda się ona zwłaszcza wtedy, kiedy będziemy starać się o wyższą kwotę kredytu na przykład hipotecznego.

BIK a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest szczególną formą kredytu, ponieważ w tej sytuacji bank zabezpiecza się na nieruchomości. W związku z tym, w momencie, gdy przestajesz spłacać swoje zobowiązanie, bank zajmuje nieruchomość i, przynajmniej w teorii, otrzymuje tym samym pełne pokrycie Twojego długu, a nierzadko nawet ze sporym zapasem. Dlatego, nawet gdy Twoja historia kredytowa nie jest idealna, część banków może z chęcią przyznać Ci kredyt hipoteczny.

Twój ekspert

Agnieszka Sobek

Ekspert kredytowy Credit Space