Ekspert kredytowy – w czym może ci pomóc?

Polacy to zaradny naród. Wielu z nas nauczyło się samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, chętnie uczymy się nowych rzeczy by świadomie dokonywać życiowych wyborów. Czerpiemy wręcz przyjemność z wykorzystywania naszych umiejętności w różnych dziedzinach. Jednocześnie niechętnie płacimy za większość usług. Uważamy, że samodzielnie zadbamy o swoje sprawy najlepiej. Jesteśmy nieufni, boimy się, że ktoś nas oszuka. 

Te geny samodzielności są wciąż obecne w większości naszego społeczeństwa. Jednak nie ufamy bezgranicznie w naszą wszechwiedzę i nieomylność, szczególnie jeśli od naszych kompetencji zależy dobre zagospodarowanie większym majątkiem. Przykładowo kupując samochód chętnie sięgamy po wsparcie osób obeznanych z motoryzacją lub wręcz profesjonalistów zawodowo związanych z tą dziedziną. A mówimy tu o gospodarowaniu majątkiem rzędu 30-100 tys. zł. Jak zatem podejść do tematu kredytu hipotecznego? Czy rzeczywiście jest to temat na tyle prosty, że możemy go samodzielnie zgłębić poświęcając dzień czy dwa na wizyty w kilku bankach? Mowa tu przecież o zobowiązaniu na wiele lat sięgającym zwykle setek tysięcy złotych.

Kim jest ekspert kredytowy?

Kredyt hipoteczny to bardzo złożony produkt finansowy, który z jednej strony pozwala nam długoterminowo finansować zakup wymarzonej nieruchomości, z drugiej zaś w długoterminowej perspektywie obciąża finanse naszego gospodarstwa domowego. W zależności od sytuacji oferta kredytowa to kilka, do nawet kilkunastu parametrów, które w różny sposób korelują z naszymi potrzebami i możliwościami. Dodatkowo oferty kredytów hipotecznych oraz procesy kredytowe ciągle się zmieniają.

Ekspert w dziedzinie kredytów hipotecznych może więc znacząco pomóc w uporządkowaniu tego skomplikowanego procesu. Dobry ekspert kredytowy pomoże zrozumieć oferty kredytów hipotecznych, wyjaśni zależność między parametrami tych ofert a twoimi potrzebami i możliwościami a to wszystko by finalnie wesprzeć Cię w skompletowaniu niezbędnych dokumentów by aplikacja o kredyt hipoteczny przebiegła sprawnie i bez niepotrzebnych zakłóceń.

Doradca kredytowy a ekspert – różnice

Przepisy ustawy o kredycie hipotecznym wprowadziły zakaz stosowania tytułu „doradca” przez osoby, które otrzymują wynagrodzenie nie od swojego klienta a od banków za udzielanie pomocy przy organizacji kredytu hipotecznego. Z uwagi na to, że klienci w Polsce wciąż nie są skłonni do płacenia prowizji doradcom, prawie wszystkie osoby zaprzestały używania tytułu „doradca” i zaczęły posługiwać się innymi określeniami, takimi jak ekspert, specjalista czy pośrednik.

Czy muszę zapłacić za pomoc eksperta kredytowego?

Ekspert kredytowy zajmujący się kredytami hipotecznymi otrzymuje wynagrodzenie od banku za przeprowadzenie procesu prowadzącego do uruchomienia kredytu.

  1. Klient nie jest obciążony żadnymi dodatkowymi opłatami związanymi ze współpracą z pośrednikiem kredytowym.
  2. Oferty kredytowe są identyczne z tymi dostępnymi w bankowych oddziałach.
  3. Prowizja nie jest zamaskowana jako dodatkowa marża, opłata czy ubezpieczenie, które klient musiałby uiścić.

To wszystko gwarantują przepisy prawa, w ramach których banki zobowiązane są udzielać kredytów hipotecznych. Mówią one wprost, że niezależnie od tego jakim kanałem prowadzona jest sprzedaż kredytu to oferta dla klienta musi być identyczna.

W jaki sposób więc bankom opłaca się wypłacać prowizję ekspertom kredytowym? Eksperci ds. kredytów hipotecznych obsługują ponad połowę osób składających wnioski o kredyt hipoteczny. Odejście od tego znaczącego udziału w rynku wiązałoby się z istotnym spadkiem sprzedaży w bankach, które zdecydowałyby się na taki krok. Dodatkowo pośrednik wykonuje część pracy, którą musiałby wykonać zatrudniony na etacie pracownik banku. Zmienny koszt pośrednika, zależny od uruchomionych kredytów jest więc bezpieczniejszy dla banku niż stały koszt pracownika. 

Dlaczego warto współpracować z ekspertem kredytowym?

Zdobycie kredytu hipotecznego jest procesem niezwykle złożonym. Na rynku działa wiele banków, które oferują kredyty hipoteczne i każdy z tych banków posiada zwykle kilka różnych ofert kredytowych. Z uwagi na tę znaczącą liczbę, istnieją istotne różnice w tym, jak banki akceptują różne źródła dochodów, obliczają zdolność kredytową oraz przyjmują różne rodzaje nieruchomości jako zabezpieczenie. Co jeszcze bardziej utrudnia proces wyboru właściwej oferty to fakt, że w ramach jednego i tego samego banku podejście do wskazanych w zdaniu poprzednim kryteriów może zmienić się istotnie dosłownie z dnia na dzień.

W związku z tak dynamiczną naturą rynku, licznymi zmianami wprowadzanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) i regulacjami ustawodawczymi, jak choćby rządowe programy wsparcia kredytobiorców, znalezienie najlepszej oferty kredytu hipotecznego może być naprawdę trudnym zadaniem. Poniżej wskazujemy paletę korzyści jakie uzyskuje klient współpracujący z ekspertem kredytowym.

Porównanie ofert kredytów wielu banków

Ekspert kredytowy ma możliwość porównania ofert wielu banków. Taka perspektywa umożliwia zaproponowanie różnorodnych rozwiązań, które idealnie pasują do wymagań, oczekiwań i możliwości danego klienta. To pozwala na obiektywne określenie zalet i wad każdej propozycji. Dobry ekspert kredytowy korzysta z nowoczesnych narzędzi, które po krótkim wywiadzie z klientem pozwalają mu określić optymalną ofertę w zaledwie kilka minut bądź nawet chwil. 

Oszczędność czasu

Współpracując z ekspertem hipotecznym klient przede wszystkim oszczędza czas jaki by musiał poświęcić na samodzielny wybór najlepszej oferty kredytowej. Chcąc odwiedzić choćby najbardziej rozpoznawalne banki działające w skali ogólnokrajowej musiałby poświęcić co najmniej kilka dni biorąc pod uwagę, że będzie musiał dostosować się do godzin pracy oddziałów a także nie zawsze znajdzie oddział danego banku w swojej okolicy. 

U eksperta kredytowego złożenie kilku wniosków jest możliwe podczas jednego spotkania. W trakcie weryfikacji wniosków z wybranych banków mogą pojawić się dodatkowe pytania i wątpliwości. Ekspert hipoteczny zwyczajowo bierze to na siebie, odciążając tym samym klienta.

Znajomość branży kredytowej

Dobry ekspert kredytowy zna na tyle dobrze realia branży kredytowej, że po odpowiednim wywiadzie z klientem od razu wie, gdzie taki klient ma szansę na uzyskanie kredytu na oczekiwanych przez siebie warunkach a gdzie będzie to niemożliwe i nie warto tracić czasu kompletując dokumenty do wniosku w danym banku.

Ekspert kredytowy podpowie również, która oferta kredytu hipotecznego najlepiej pasuje do oczekiwań klienta, dzięki temu może pomóc klientowi uniknąć np. teoretycznie najtańszej oferty, która w specyficznych warunkach odpowiadających potrzebom danego klienta wcale nie będzie najkorzystniejsza. Tak często bywa, gdy np. klient od razu planuje nadpłacać kredyt i spodziewa się spłacić go przed wpisanym do umowy terminem. Wówczas teoretycznie najtańsza oferta z uwagi na najniższą marżę zawierająca opłaty za nadpłacanie kredytu, nie będzie najkorzystniejszą dla tego klienta.

Podobnie może być w przypadku, gdy klient planuje dokonać całkowitej spłaty kredytu w ciągu kilku pierwszych lat. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, kiedy klient spodziewa się większej sumy pieniędzy np. ze sprzedaży innej nieruchomości lub otrzymania spadku. Wówczas korzystniejszym rozwiązaniem może być wybranie oferty z wyższą marżą, ale bez kosztów uruchomienia kredytu. 

Planowanie transakcji

Ekspert może pomóc klientowi przygotować się do procesu kredytowego tak aby ów klient był lepiej postrzegany przez banki.  Wykwalifikowany doradca kredytowy potrafi profesjonalnie zorganizować kolejne etapy, które prowadzą do skutecznego uzyskania kredytu hipotecznego. Czasami to wymaga kilku miesięcy, a w innych sytuacjach, z uwagi na pewne czynniki, planowanie musi sięgać nawet 1-2 lat do przodu.

Bieżąca pomoc w procesie kredytowania

Innym aspektem, który wyróżnia pośrednika, jest organizacja dokumentów. To szczególnie pomocne w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup nieruchomości w kilku bankach na raz. Dzięki takiemu podejściu do procesu kredytowego klient minimalizuje ryzyko, że nie uzyska kredytu i przykładowo utraci środki wpłacone jako zadatek. 

Ekspert zajmujący się kredytami hipotecznymi powinien także utrzymywać ciągły kontakt z klientem, aby być dostępnym w razie jakichkolwiek potencjalnych trudności związanych z kredytem. Kredyt hipoteczny to nie jest produkt, który się sprzedaje i potem o nim zapomina. Dlatego współpraca z ekspertem kredytowym powinna trwać aż do momentu pełnej spłaty kredytu hipotecznego przez klienta. Klient ma prawo oczekiwać wsparcia nawet po uruchomieniu kredytu. Problemy klientów są równocześnie problemami ich specjalisty ds. kredytów.

W czym pomoże mi ekspert kredytowy?

Ekspert kredytowy pomoże Ci zrozumieć zawiłości ofert kredytów hipotecznych. Pokaże Ci jak prawidłowo porównać dostępne oferty by wyciągnąć właściwe wnioski biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania i możliwości. Dzięki temu pozwoli wybrać Ci najkorzystniejsze oferty w bankach, w których masz szansę uzyskać kredyt hipoteczny. Następnie pomoże skompletować niezbędne dokumenty i wypełnić stosowne wnioski. W procesie kredytowym będzie dbać o jego prawidłowy i niezakłócony przebieg biorąc na siebie trud wyjaśniania wszelkich wątpliwości w trakcie jego trwania. Po uzyskaniu kredytu ekspert kredytowy pomoże i doradzi. Gdy warunki rynkowe na to pozwolą pomoże korzystnie zrefinansować kredyt. 

Jak znajdę sprawdzonego eksperta kredytowego w mojej okolicy?

Najprościej zrobić to na naszej stronie poświęconej ekspertom kredytowym Credit Space. Nasi eksperci kredytowi to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem na rynku kredytów hipotecznych wyposażeni w najskuteczniejsze narzędzia IT wspierające zdalny proces pozwalający na sprawny wybór ofert dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów oraz wspierające sprawne prowadzenie procesu kredytowego.