Kredyt hipoteczny konsolidacyjny

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny to produkt, który daje możliwość skonsolidowania wszystkich lub części aktualnie spłacanych zobowiązań kredytowych, nie tylko hipotecznych. Połączenie wszystkich lub wybranych kredytów w jeden to najlepsze rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy chcieliby zamiast kilku rat w miesiącu w wygodny sposób spłacać jedną ratę.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest zabezpieczony wpisem hipoteki do księgi wieczystej, więc niezbędnym warunkiem uzyskania kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest posiadanie prawa do nieruchomości nieobciążonej hipoteką.

Czym jest konsolidacja kredytu hipotecznego?

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań kredytowych, ponieważ oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest zazwyczaj niższe od oprocentowania kredytów gotówkowych oraz innych produktów kredytowych takich jak kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe, czy limity kredytowe w koncie.

Dodatkowo kredyt konsolidacyjny hipoteczny pozwala na znaczne wydłużenie okresu kredytowania, w niektórych bankach do 20 lat a w innych nawet do 35 lat. Decydując się na skonsolidowanie swoich zobowiązań należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre banki określają maksymalną ilość zobowiązań możliwych do skonsolidowania lub nie konsolidują zobowiązań krótszych niż rok.

Czy można konsolidować kredyt gotówkowy i hipoteczny?

Oprócz możliwości skonsolidowania zobowiązań niezabezpieczonych hipoteką można skonsolidować je łącznie z kredytem lub pożyczką zabezpieczonymi hipoteką. Transfer pojedynczego kredytu hipotecznego polega na refinansowaniu kredytu, czyli przeniesieniu go do innego banku. Konsolidacja polega na połączeniu w jeden przynajmniej dwóch zobowiązań kredytowych niezależnie od tego czy są one zabezpieczone hipoteką czy też nie.

Czy można konsolidować kredyty gotówkowe pod hipotekę?

W sytuacji posiadania kilku kredytów gotówkowych skonsolidowanie ich może być dobrym pomysłem na obniżenie miesięcznych rat kredytu. Warunkiem niezbędnym do uzyskania zgody na udzielenie konsolidacyjnego kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej oraz posiadanie nieruchomości, na której bank ustanowi zabezpieczenie spłaty przyszłego kredytu.

Bank do liczenia zdolności kredytowej klienta przyjmie tylko zobowiązania, które nie będą podlegały konsolidacji. Pozostałe zobowiązania miesięczne kredytów, które zostaną skonsolidowane nie są uwzględniane przy liczeniu zdolności kredytowej, ponieważ zostaną spłacone i zastąpione konsolidacyjnym kredytem hipotecznym.

Konsolidacja kredytu hipotecznego – na czym polega

Konsolidacja przynajmniej dwóch kredytów hipotecznych polega podobnie jak w przypadku innych zobowiązań na połączeniu kredytów hipotecznych w jedno zobowiązanie, w którym bank również zabezpiecza się wpisując hipotekę na nieruchomości.

W powyższej sytuacji, kiedy nowym kredytem zostaną spłacone dotychczasowe kredyty hipoteczne, hipoteka banku, który udzielił dotychczasowego kredytu hipotecznego, zostaje wykreślona, żeby bank konsolidujący kredyty hipoteczne mógł wpisać do księgi wieczystej nową hipotekę jako zabezpieczenie. Warunkiem udzielenia konsolidacyjnego kredytu hipotecznego jest wpisanie hipoteki banku na pierwszym miejscu.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Oprócz chęci połączenia kilku zobowiązań kredytowych w jedną ratę warto zastanowić się nad konsolidacyjnym kredytem hipotecznym w różnych nieprzewidzianych sytuacjach związanych np. ze wzrostem stóp procentowych, chorobą czy obniżeniem przychodów gospodarstwa domowego z innego powodu.

Zwłaszcza kredyty ze zmiennym oprocentowaniem nie dają możliwości zaplanowania wydatków w dłuższym okresie. Nawet zaplanowane sytuacje takie jak powiększenie rodziny oraz związane z tym zwiększenie kosztów utrzymania mogą wymagać obniżenia kosztów w budżecie domowym.

Ekspert kredytowy podczas konsolidacji kredytu hipotecznego – dlaczego warto?

Planując zaciągnięcie konsolidacyjnego kredytu hipotecznego warto porównać aktualne oferty banków na naszej platformie www.creditspace.pl. Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie konsolidacyjne kredyty hipoteczne, inne umożliwiają spłatę dotychczasowych zobowiązań pożyczką hipoteczną, którą można przeznaczyć na dowolny cel nie wymagający udokumentowania.

Dedykowany Ekspert pomoże dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie w każdej indywidualnej sytuacji klienta w zależności od jego możliwości i potrzeb.

Twój ekspert

Agnieszka Sobek

Ekspert kredytowy Credit Space