Drugi kredyt hipoteczny – czy można mieć dwie hipoteki?

Czy marzysz o drugim domu jako letniej ucieczce, inwestycji czy po prostu dodatkowej przestrzeni? Okazuje się, że posiadanie dwóch kredytów hipotecznych wcale nie jest niemożliwe. To kusząca opcja, ale czy jesteś gotowy na finansowe i prawne wyzwania, jakie za sobą niesie? W naszym artykule rozwiewamy wątpliwości na temat drugiego i kolejnego kredytu hipotecznego i omawiamy, kiedy warto rozważyć posiadanie dwóch hipotek na swoim majątku.

Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?

Tak, można mieć dwa kredyty hipoteczne. Co więcej możliwe jest uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego na tę samą nieruchomość. Nie istnieją żadne teoretyczne bariery uniemożliwiające zaciągnięcie więcej niż jednego kredytu hipotecznego, nie istnieją bowiem przepisy, które ograniczałyby maksymalną ilość kredytów, które można zaciągnąć.

W przypadku, gdy posiadasz już kredyt hipoteczny, możesz wziąć kolejny kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości np. w celach inwestycyjnych ale również na remont lub inne cele. Jednak banki mają różne zasady dotyczące tego, kto może wziąć drugi i kolejny kredyt hipoteczny i na jakich warunkach. Jakie warunki należy więc spełnić, aby skutecznie starać się o drugi kredyt hipoteczny oraz w jakich okolicznościach warto się na niego zdecydować? Na co zwrócić uwagę, starając się o kolejne finansowanie?

Dwa kredyty hipoteczne w tym samym banku i na tę samą nieruchomość.

Jeśli masz już kredyt hipoteczny w jednym banku, możesz wziąć w tym samym banku drugi kredyt hipoteczny na inną nieruchomość. Bank może udzielić ci kredytu pod warunkiem, że masz dobrą zdolność kredytową i posiadasz wymagany wkład własny. W takim wypadku niewątpliwą zaletą jest fakt, że dla banku nie jesteś wówczas anonimowym Wnioskodawcą, a dobrze znanym, rzetelnym klientem, który dotychczas spłacał zgodnie z umową pierwsze zobowiązanie. Mimo tej niewątpliwej zalety warto jednak porównać ofertę kredytów hipotecznych w innych bankach. Bardzo często oferta banku, którego jesteśmy klientem, bo miał najkorzystniejszą ofertę, gdy pierwszy raz zaciągaliśmy takie zobowiązanie, nie jest najkorzystniejszą, gdy ponownie staramy się o kredyt hipoteczny.

Jeśli zabezpieczeniem drugiego kredytu ma być ta sama nieruchomość co w przypadku pierwszego zobowiązania a celem kredytu jest nadal cel związany z tą nieruchomością to mówimy wówczas o podniesieniu kwoty uprzednio udzielonego kredytu. Niekiedy w takim przypadku bank proponuje zaciągnięcie nowego kredytu. Wówczas konieczne jest, aby wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie była wyższa niż suma nowego zobowiązania oraz kwoty pozostającej do spłaty z dotychczasowego zobowiązania.

Drugi kredyt hipoteczny na tę samą nieruchomość możesz uzyskać również w innym banku, jednak warunkiem jego uruchomienia będzie przeniesienie pierwszego zobowiązania również do tego banku. Nowy bank udzieli więc kredytu refinansowego na spłatę pierwotnego zobowiązania i dołoży potrzebną Ci kwotę.

Kiedy zdecydować się na dwa kredyty hipoteczne

Decyzja o wzięciu drugiego kredytu hipotecznego powinna być dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i możliwości finansowe. W wielu przypadkach zaciągnięcie drugiego i kolejnego kredytu hipotecznego może okazać się dobrym rozwiązaniem. Sytuacje, w których najczęściej dochodzi do zaciągnięcia drugiego i kolejnego kredytu to: zakup nieruchomości na wynajem, w celach inwestycyjnych bądź z myślą o dzieciach lub wtedy, gdy obecna powierzchnia nieruchomości jest już zbyt mała i celem jest zakup większej nieruchomości.

Bardzo często do zaciągnięcia drugiego kredytu dochodzi również z powodu chęci budowy domu, gdy spłacane jest jeszcze mieszkanie kupione na kredyt. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie wieloletnie. Szczególnie gdy zdecydowaliśmy się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym może dojść do sytuacji, gdy nasza nieruchomość wymaga gruntownego remontu jeszcze w okresie spłaty kredytu, który zaciągnęliśmy na jej zakup.

Jak wziąć drugi kredyt hipoteczny – warunki

Procedury ubiegania się o drugi i kolejny kredyt hipoteczny są takie same jak w przypadku pierwszego kredytu. Aby wziąć drugi kredyt hipoteczny, musisz spełnić określone warunki. Mogą się one różnić w poszczególnych instytucjach natomiast każdy bank weryfikować będzie zdolność kredytową, historię kredytową oraz posiadanie wkładu własnego.

Drugi kredyt hipoteczny – zdolność kredytowa

Twoja zdolność kredytowa to maksymalna kwota pieniędzy, którą bank może ci pożyczyć. Wpływ na twoją zdolność kredytową ma wiele czynników, takich jak: Twoje dochody, okres kredytowania, wydatki, historia kredytowa, wiek, stan cywilny czy liczba osób w twoim gospodarstwie domowym, ale w przypadku zaciągania kolejnych kredytów hipotecznych przede wszystkim relacja Twoich dochodów do posiadanych już zobowiązań.

Dwa kredyty hipoteczne – wkład własny

Wkład własny to procent ceny nieruchomości, który musisz wpłacić przed podpisaniem umowy kredytowej. Wkład własny ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego. Jeśli wpłacisz 20% wkładu własnego, bank udzieli ci kredytu hipotecznego na niższym oprocentowaniu. Jeśli wpłacisz mniej niż 20% wkładu własnego, bank może zażądać od ciebie dodatkowego zabezpieczenia, np. ubezpieczenia kredytu hipotecznego lub depozytu.

Kolejny kredyt hipoteczny – formalności

Aby wziąć drugi kredyt hipoteczny, musisz złożyć w banku wniosek o kredyt dokładnie tak jak w przypadku pierwszego kredytu hipotecznego. Dokumentacja hipoteczna niezbędna do ubiegania się o kredyt hipoteczny powinna zawierać wniosek o kredyt hipoteczny, dokumentację dotyczącą zatrudnienia i dochodów wszystkich wnioskodawców.

Jedyną dodatkową formalnością wymaganą przy ubieganiu się o drugi i kolejny kredyt hipoteczny jest konieczność poinformowania banku o dotychczas zaciągniętych zobowiązaniach, także o posiadanych kredytach hipotecznych.

Drugi kredyt hipoteczny – na co uważać?

Decyzja o wzięciu drugiego kredytu hipotecznego powinna być dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby i możliwości finansowe. Tak samo jak zaciągając pierwszy kredyt hipoteczny tak przy kolejnych należy brać pod uwagę ryzyko zmiennej stopy procentowej i związanego z nim potencjalnego wzrostu kosztów kredytu. Gdy mamy bowiem dwie bądź więcej rat do spłaty i każde z tych zobowiązań zależne jest od ryzyka zmiennej stopy procentowej to każda z tych rat wzrośnie o określony procent w przypadku wzrostu stóp procentowych a tym samym nominalnie nasze zobowiązania wzrosną odpowiednio bardziej.

Chcesz wziąć kolejny kredyt hipoteczny? Pozwól, aby ekspert kredytowy pomógł Ci w wyborze najkorzystniejszej oferty.

Biorąc pod uwagę jak wiele czynników jest kluczowych przy wyborze kredytu hipotecznego należy pamiętać, że przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań czynniki te mają jeszcze większy wpływ na realizację naszych celów oraz na nasze możliwości. Finansowanie naszych planów przy pomocy większej ilości kredytów hipotecznych wymaga nie tylko wyboru każdego z osobna, ale również wiedzy jak postrzegać te zobowiązania jako większą całość by stanowiły dla nas jak najmniejsze obciążenie a jednocześnie pozwoliły zrealizować wszystkie nasze cele.
Doświadczeni eksperci kredytowi Credit Space pomogą dobrać Ci najkorzystniejsze finansowanie w oparciu o Twoje możliwości i oczekiwania.

Twój ekspert

Krzysztof Homziuk

Ekspert kredytowy Credit Space