Kredyt na działkę rekreacyjną – jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje ucieczki od miejskiego zgiełku i szuka spokojnego miejsca, gdzie mogą cieszyć się przyrodą i relaksować. Zakup działki rekreacyjnej staje się coraz popularniejszy, a dla wielu osób wymaga skorzystania z kredytu. Jeśli rozważasz nabycie działki rekreacyjnej i potrzebujesz wsparcia finansowego, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni kredyt. W dalszej części artykułu omawiamy najistotniejsze.

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

Działka rekreacyjna to grunt, na którym plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dopuszcza wybudowanie domu letniskowego, przystosowanego do zamieszkania sezonowego, w związku z tym np. nie wymagana jest instalacja grzewcza. W niektórych przypadkach na działce rekreacyjnej możliwe jest wzniesienie domu letniskowego całorocznego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dokładnie określa parametry budynków, które mogą powstawać na działkach rekreacyjnych.

Działki rekreacyjne jak nazwa wskazuje przeznaczone są do wypoczynku i rekreacji. Koszt działki rekreacyjnej uzależniony jest przede wszystkim od jej lokalizacji. Najbardziej pożądane są działki z bezpośrednim dostępem do jeziora lub rzeki, w pobliżu plaż, szlaków turystycznych pieszych, rowerowych czy kajakowych.

Działki w lesie lub w pobliżu lasu stanowią raj dla grzybiarzy, ornitologów i miłośników zwierząt. Działki nad jeziorem, czy nad morzem osiągają tym wyższe ceny im bliżej linii brzegowej się znajdują. Działki rekreacyjne w atrakcyjnym położeniu oprócz odpoczynku zapewniają możliwość aktywnego spędzania czasu uprawiając sporty wodne, wycieczki rowerowe, trekking lub spływy kajakowe.

Czym różni się kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną od innych kredytów?

Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną jest zabezpieczony wpisem hipoteki do księgi wieczystej, co zabezpiecza bank na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty kredytu hipotecznego oraz dłuższego okresu kredytowania niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną wymaga większego zaangażowania po obu stronach. Klient musi skompletować większą ilość dokumentów, a bank oprócz sprawdzenia zdolności kredytowej dokładnie weryfikuje nieruchomość będącą zabezpieczeniem kredytu. Ta procedura powoduje, że czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej przy kredycie hipotecznym jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. W pierwszym przypadku zgodnie z ustawą powinna wynosić nie więcej niż 21 dni.

Przy kredycie gotówkowym decyzja jest wydawana w ciągu maksymalnie kilku dni, a po jej wydaniu można od razu podpisać umowę i uruchomić kredyt, bez spełniania dodatkowych warunków jak to ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego na zakup działki rekreacyjnej jest podobna do kredytu hipotecznego na inny cel. Jednak na drodze do uzyskania kredytu na zakup działki rekreacyjnej może stać kilka przeszkód. Pierwszą z nich jest ograniczona ilość banków, które udzielają kredyty na zakup działki rekreacyjnej.

Nieliczne banki, które udzielają kredyty na ten cel często umożliwiają kredytowanie zakupu działki rekreacyjnej tylko jeśli jest ona zabudowana domem letniskowym całorocznym, inne umożliwiają skredytowanie zakupu działki z rozpoczętą budową domu letniskowego całorocznego i dokończenie jego budowy. Bywa, że bank zgadza się na udzielenie kredytu tylko jeśli działka rekreacyjna znajduje się w określonych regionach Polski np. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy mazowieckim.

W związku z powyższym częstym rozwiązaniem stosowanym przy zakupie działki rekreacyjnej jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej zabezpieczonej wpisem hipoteki w księdze wieczystej na nieruchomości mieszkalnej będącej własnością kredytobiorcy lub osoby trzeciej, która wyrazi na to zgodę.

Zalety kredytu hipotecznego na działkę rekreacyjną?

Niewątpliwą zaletą kredytu hipotecznego na zakup działki rekreacyjnej jest możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytu oraz niższego oprocentowania jak również dłuższego okresu kredytowania, niż w przypadku kredytu gotówkowego, co umożliwia zakup droższej, tym samym atrakcyjniejszej działki i jednocześnie spłatę niższej raty kredytu, nieprzekraczającej zaplanowanej kwoty w budżecie domowym.

Wady zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup działki rekreacyjnej?

Wadą zaciągnięcia kredytu hipotecznego na działkę rekreacyjną jest jego słaba dostępność, co wiąże się z mniejszą ilością ofert kredytowych niż w przypadku kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej.

Dla osób chcących szybko sfinalizować transakcję zakupu działki rekreacyjnej przeszkodą może okazać się długi czas trwania procesu kredytowego od momentu skompletowania dokumentów i złożenia wniosku kredytowego do momentu uruchomienia kredytu. W sytuacji, kiedy niemożliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego innym proponowanym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna zabezpieczona na innej nieruchomości mieszkalnej.

Kredyt gotówkowy na działkę rekreacyjną – kiedy warto?

Kredyt gotówkowy na działkę rekreacyjną warto zaciągnąć w przypadku, gdy nie jest możliwe uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej na dowolny cel. Kolejną sytuacją, kiedy warto wnioskować o kredyt gotówkowy jest niska kwota kredytu. Uzyskanie kredytu hipotecznego w kwocie nie przekraczającej 20 tys., a nawet 50 tys. może okazać się trudno dostępne, a w większości banków niemożliwe.

Jak przebiega proces udzielania kredytu na działkę rekreacyjną?

Po upewnieniu się, że działka rekreacyjna może być finansowana w wybranym banku należy skompletować dokumenty wymagane do złożenia wniosku kredytowego. Bank po przeprowadzeniu analizy zdolności kredytowej, historii kredytowej oraz wyceny i możliwości zabezpieczenia się na kredytowanej nieruchomości wydaje decyzję kredytową w ciągu maksymalnie 21 dni, co jest regulowane ustawą. Następnym krokiem przed podpisaniem umowy kredytowej i uruchomieniem kredytu hipotecznego jest spełnienie warunków określonych przez bank, jeśli takie występują zgodnie z umową kredytu.

Ekspert kredytowy podczas ubiegania się o kredyt na zakup działki rekreacyjnej – dlaczego warto?

W portalu www.creditspace.pl sprawdzisz, które banki udzielają kredytów na zakup działki rekreacyjnej, a które kredytują zakup działki jedynie wówczas, kiedy wzniesiony jest na niej dom letniskowy całoroczny. Samodzielnie lub z pomocą Indywidualnego Opiekuna przeanalizujesz dostępne oferty na zakup działki rekreacyjnej. Nasz ekspert rozwieje wszystkie pojawiające się wątpliwości, abyś mógł wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu na zakup działki rekreacyjnej odpowiadającą Twoim potrzebom i możliwościom.

Twój ekspert

Agnieszka Sobek

Ekspert kredytowy Credit Space