Praktyczny poradnik – jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Nadszedł ten moment: znalazłaś/eś miejsce na wymarzone mieszkanie lub dom. Kolejnym krokiem jest więc kredyt mieszkaniowy.

Jak przygotować się do całego procesu kredytu mieszkaniowego?

Dzięki przygotowanym przeze mnie wskazówkom będziesz wiedzieć co zrobić, co poprawić, od czego zacząć.

Zadbaj o swoją historię kredytową

Jeżeli korzystałaś/eś już z różnego rodzaju kredytów (gotówkowych, ratalnych, kart kredytowych) to warto sprawdzić, czy nie zalegasz z płatnościami lub nie masz dużych opóźnień w płatnościach rat. W jaki sposób? Najlepiej zamów raport kredytowy BIK na stronie www.bik.pl.

Warto również przy okazji dokonać „przeglądu” swoich aktualnych zobowiązań kredytowych pod kątem ich wcześniejszej spłaty lub nadpłaty. Dzięki temu zwiększysz swoją zdolność kredytową.

Zacznij gromadzić środki na wkład własny i koszty okołokredytowe

Składając wniosek kredytowy określasz w nim jakim poziomem wkładu własnego dysponujesz. Minimalny wkład własny wymagany przez banki to nadal 10%. Im wyższy jednak masz wkład własny tym lepsze warunki cenowe (niższą marżę) bank może Ci zaproponować. Warto więc zacząć systematycznie odkładać na ten cel.

Pamiętaj, że wkład własny nie może pochodzić z kredytu.

A koszty okołokredytowe – to np. taksa notarialna, podatek od czynności cywilno – prawnych, prowizja banku (tu zależy od oferty, którą wybierzesz) czy opłata dla rzeczoznawcy majątkowego.

Oceń swoje możliwości spłaty kredytu

Jak to zrobić? Dobrym sposobem jest odkładanie przez określony czas, np przez 8 miesięcy określonej sumy, która będzie odpowiadała przyszłej racie kredytu hipotecznego.

Z jednej strony sprawdzisz jaki będzie miało to wpływa na Twój budżet domowy i czy będzie dodatkowym dużym obciążeniem a z drugiej strony zaczniesz budować wkład własny.

Sprawdź swoją zdolność kredytową i wybierz eksperta kredytowego

Wyliczenie zdolności kredytowej i ustalenie z ekspertem planu działania to pierwszy i najważniejszy element całego procesu kredytowego. Dzięki temu będziesz wiedzieć w jakim przedziale cenowym szukać mieszkania/domu, w jakiej wysokości zgromadzić wkład własny i czy Twoje aktualne zobowiązania mocno wpływają na zdolność kredytową.

Nie obawiaj się, informacje które przekazujesz ekspertowi są poufne i objęte tajemnicą.

Jeżeli już teraz chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową to skontaktuj się ze mną. Opracujemy plan działania, który przybliży Cię do Twojego wymarzonego mieszkania.

Tu możesz umówić się na konsultację.

Jak widzisz, Twoje przygotowanie do skorzystania z kredytu mieszkaniowego jest bardzo ważnym etapem, tak naprawdę rozpoczynającym cały proces kredytowy a świadome podejście do tematu zwiększa Twoje szanse na uzyskanie kredytu.

Twój ekspert

Agnieszka Leszczyńska-Zawieja

Ekspert kredytowy Credit Space