Uruchomienie kredytu hipotecznego – czyli jak wypłacany jest kredyt?
Uruchomienie kredytu hipotecznego to rozstrzygający krok w drodze do własnego mieszkania. Sam proces nie jest skomplikowany, warto jednak poznać jego poszczególne etapy. Dzięki temu dowiesz się, ile trwa uruchomienie kredytu hipotecznego oraz co ma wpływ na ewentualne przyspieszenie sprawy. Przeczytaj, jakich formalności należy dopełnić przed wypłatą i jakie warunki trzeba spełnić, aby doszła ona pomyślnie do skutku.
Uruchomienie kredytu hipotecznego – formalności przed wypłatą kredytu
Jak wygląda proces wypłaty kredytu hipotecznego? Zazwyczaj po oszacowaniu zdolności kredytowej, uporządkowaniu finansów, obliczeniu, ile pieniędzy faktycznie potrzebujemy na daną nieruchomość, a także złożeniu wniosku kredytowego i podpisaniu umowy przedwstępnej otrzymujemy wstępną decyzję kredytową. To moment, gdy należy skompletować dodatkowe dokumenty dla banku, podpisać umowę kredytową i uruchomić kredyt hipoteczny. W praktyce kredytodawca będzie jednak oczekiwał od nas jeszcze kilku formalności.
Przed wypłatą kredytu hipotecznego musimy bowiem mieć przygotowaną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Dokument powinien zawierać podstawowe dane dotyczące uruchomienia kredytu hipotecznego. W akcie notarialnym zapisane będą więc zarówno konkretne terminy wypłat, jak i np. wysokość kwot. Do przelania pieniędzy bank potrzebuje też kilku innych dokumentów, w tym dowodów wpłaty sum, które są po naszej stronie (wkład własny), a także potwierdzenia ubezpieczenia nieruchomości.
Ile trwa uruchomienie kredytu hipotecznego?
Zastanawiasz się, ile trwa uruchomienie kredytu hipotecznego? Niestety, odpowiedź brzmi: to zależy. W większości banków będzie to kilka dni lub kilkanaście dni po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Niemniej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz spisane w umowie ze swoim kredytodawcą. Pamiętaj, że bank przelewa należność bezpośrednio na konto podmiotu, od którego kupujesz nieruchomość (osoba prywatna przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego lub spółdzielnia albo deweloper przy rynku pierwotnym).
Jakie warunki trzeba spełnić do wypłaty kredytu hipotecznego?
Podsumowując, podstawą wypłaty kredytu przez bank jest dopełnienie przez osobę starającą się o kredyt wszystkich formalności związanych z danym finansowaniem. Pozytywna decyzja kredytowa to pierwszy krok do wykupu mieszkania. Drugim krokiem jest skompletowanie ważnych dokumentów, takich jak akt notarialny, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego czy ubezpieczenia nieruchomości.
Wypłata transz kredytu hipotecznego a wypłata jednorazowa
Wiemy już, ile trwa wypłata kredytu hipotecznego, warto więc zastanowić się, w jakiej formie bank zrealizuje naszą wypłatę. Do wyboru są dwie opcje:
- Uruchomienie kredytu hipotecznego – wypłata jednorazowa. Kupujesz gotowe mieszkanie od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub osoby prywatnej? Twoja nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego? W każdym z tych przypadków bank uruchomi kredyt hipoteczny, który będzie wypłacony w ramach jednego przelewu.
- Wypłata transz kredytu hipotecznego. Twoja nieruchomość (niezależnie, czy jest to domek jednorodzinny, czy mieszkanie od dewelopera) jest cały czas w budowie? Jeśli tak, bank zdecyduje się na wypłatę transz kredytu hipotecznego, nie zaś na jednorazowy przelew środków. Środki będą przelewane według przyjętego harmonogramu.
Opóźniona wypłata transzy kredytu hipotecznego
Warto pamiętać, że bank decydując się na udzielenie kredytu hipotecznego na lokal, który jest w budowie, ponosi większe ryzyko, niż w przypadku finansowania gotowego do użytku mieszkania czy domu. Jednym z zabezpieczeń, które stosuje w tej kwestii, jest wypłata transzy kredytu hipotecznego dopiero po zakończeniu założonego etapu budowy. Niedopełnienie umówionych w harmonogramie terminów może więc skutkować problemami z dostępem do gotówki.
Karencja a wypłata kredytu hipotecznego
Karencja to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w momencie, gdy staramy się o uruchomienie kredytu hipotecznego. Na czym polega tzw. okres karencyjny? W przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego karencja to zawieszenie części kapitałowej długu na dłuższy termin, tak aby móc uporządkować swoje finanse. Taka „przerwa” w spłacie kredytu uchroni nas przy okazji przed ewentualnym wpisaniem do jakiegokolwiek rejestru dłużników (BIK, KRD).
W przypadku kredytu hipotecznego wypłacanego w transzach karencja to spłacanie pomniejszonych rat kredytowych aż do czasu otrzymania pełnej kwoty kredytu, o który wnioskowaliśmy. W praktyce oznacza to, że w okresie karencji oddajesz tylko odsetki od kapitału, który został przelany na Twoje konto – nie zaś pełną ratę kapitałową. Ile trwa karencja? Zazwyczaj do dwóch lub trzech lat.
Główne plusy karencji:
- pozwala odroczyć spłatę kredytu,
- jest dodatkowym czasem na uporządkowanie finansów,
- pomaga w razie nagłej sytuacji, takiej jak utrata pracy czy wypadek.
Uruchomienie kredytu hipotecznego to praktycznie tylko formalność przed zakupem nieruchomości. Aby jej dopełnić, należy złożyć wszystkie wymagane dokumenty, określić, czy nasza nieruchomość będzie finansowana kredytem wypłacanym jednorazowo, czy w transzach, a w razie jakichkolwiek problemów posłużyć się instytucją karencji. Ile czasu ma bank na wypłatę kredytu hipotecznego? To zależy od naszej umowy – czasem to kilka lub kilkanaście dni.