Kredyt na dom letniskowy całoroczny

Bardzo wiele osób marzy o tym, aby znaleźć miejsce, do którego w wolnej chwili chciałoby wracać i regenerować kondycję fizyczną i psychiczną w przyjemnych okolicznościach przyrody. Jedni te plany realizują poprzez krótkie wypady do coraz bardziej popularnych wynajmowanych apartamentów lub domów znajdujących się w atrakcyjnych lokalizacjach. Inni decydują się na zakup niewielkiego domku o przeznaczeniu rekreacyjnym w atrakcyjnych dla siebie lokalizacjach.

Ile kosztuje domek letniskowy?

Na to pytanie oczywiście nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Jest wiele czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę. Głównym i według nas najważniejszym jest lokalizacja. Dostęp do rozwiniętej infrastruktury (ścieżki rowerowe, drogi komunikacyjne, restauracje, plaża itp.) oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie (góry, lasy, jeziora, rzeki, morze) powoduje, że taki domek może kosztować tyle co apartament w dużym mieście lub w przypadku większej odległości od takich miejsc będzie tani i dostępny dla przeciętnego człowieka. Inna będzie cena domku na Mazurach, inna w okolicach Zakopanego, a inna nad lokalnym jeziorem w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania danej osoby. To w co będzie wyposażony dom i z jakiego materiału wybudowany również będzie miało wpływ na ostateczną cenę.

Kredyt hipoteczny na domek letniskowy – czy to możliwe?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zakup domu letniskowego może być finansowany przez bank w taki sam sposób jak zakup zwykłego domu, w którym na co dzień mieszkamy. Jest jeden warunek do spełnienia, aby kupić na kredyt dom letniskowy. Domek musi mieć charakter domu całorocznego. To oznacza między innymi, że musi w nim znajdować się instalacja grzewcza pozwalająca przebywać w nim o każdej porze roku.

Zalety kredytu hipotecznego na domek letniskowy całoroczny

Kredyt hipoteczny daje możliwość zakupienia nieruchomości w przypadku, gdy nie posiadamy wystarczających środków przeznaczonych na ten cel lub pozwala nam zachować dostępne środki finansowe na inny nie dający się finansować kredytem cel bądź zachować te środki jako tak zwaną poduszkę finansową na nieprzewidziane wydatki w życiu codziennym. Taki zakup można potraktować jako inwestycję, na której można zarabiać na przykład poprzez wynajmem domku letniskowego. Praktyka wynajmu obniża znacząco koszt utrzymania domu oraz spłaty raty kredytu hipotecznego. Może również stworzyć warunki do nadpłaty kredytu lub całkowitej spłaty przed terminem.

Kredyt hipoteczny na zakup domku letniskowego ma natomiast bardzo konkretne zalety w stosunku do innych, dostępnych form finansowania. Kredyt hipoteczny na domek letniskowy pozwala zaciągnąć znacznie wyższe zobowiązanie niż dostępne w przypadku kredytów gotówkowych bądź pożyczek na dowolny cel niezabezpieczonych na hipotece lub tym bardziej pożyczek pozabankowych, tak zwanych “chwilówek”. Pozostałe finansowania nie oferują też tak długich okresów spłaty jak kredyty hipoteczne na zakup domku letniskowego a to przekłada się na znacznie niższą ratę, która w efekcie w mniejszym stopniu obciąża budżet domowy.

Najważniejszą chyba jednak zaletą kredytu hipotecznego na dom letniskowy jest niski koszt takiego kredytu relatywnie do kosztów alternatywnych form finansowania takiego zakupu. Zabezpieczenie w postaci wpisu na hipotekę nabywanej nieruchomości znacząco ogranicza ryzyko kredytowe banku sprawiając, że może on zaoferować znacznie korzystniejsze oprocentowanie.

Wady zaciągnięcia hipoteki na dom letniskowy całoroczny.

Ciężko powiedzieć czy zaciągniecie kredytu hipotecznego na zakup domu letniskowego całorocznego generuje nam wady. Kluczowe jest świadome podjęcie takiej decyzji. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy stać nas na płacenie raty kredytu hipotecznego, który nie jest zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych lecz dla poprawienia swojego komfortu życia. Jeśli decyzja już zapadła to pozostaje jedynie wybór najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego. Łatwej i przyjemnej weryfikacji dostępnych ofert na zakup domu letniskowego całorocznego dokonasz na portalu Credit Space.

Wadą kredytu hipotecznego na zakup domu letniskowego w stosunku do kredytów gotówkowych jest mnogość warunków, które musimy spełnić. Procedura uzyskania kredytu hipotecznego jest dłuższa, wymaga szczegółowej weryfikacji naszej sytuacji finansowej a tym samym przygotowania i skompletowania obszernej dokumentacji.

Czy można uzyskać kredyt na remont domu letniskowego całorocznego?

Sytuacja jest podobna do przypadku, gdy chcemy pożyczyć środki na remont mieszkania czy domu. Jest to możliwe również, gdy kupujemy dom letniskowy całoroczny i od razu chcemy dokonać gruntownego remontu. W związku z tym jednocześnie możemy wnioskować o kredyt na zakup domu letniskowego całorocznego oraz remont. W takim wypadku wnioskując o kredyt musimy przedstawić kosztorys oraz harmonogram prac związanych z remontem domu letniskowego.

Jakie dokumenty należy przygotować wnioskując o kredyt na domek letniskowy?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup domu letniskowego całorocznego musimy przygotować takie same dokumenty do kredytu hipotecznego jak przy kredycie na zakup zwykłego domu mieszkalnego.

Oprócz weryfikacji zdolności kredytowej bank będzie chciał zweryfikować przeznaczenie działki, na której jest postawiony dom letniskowy oraz jego charakterystykę pod kątem możliwości przebywania w nim o każdej porze roku. Dokładną listę dokumentów wygeneruje nam portal Credit Space w zależności od wybranych ofert kredytowych.

Ekspert kredytowy podczas ubiegania się o kredyt na zakup domku letniskowego całorocznego

Sprawdź w portalu creditspace.pl, które oferty kredytu będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Samodzielnie lub z pomocą Twojego Indywidualnego Opiekuna porównasz wszystkie aktualne oferty na zakup domu letniskowego całorocznego. Nasz ekspert bezpłatnie odpowie na wszystkie pytania, pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i przeprowadzi przez zawiły proces zakupu domu letniskowego całorocznego na kredyt.

Twój ekspert

Krzysztof Homziuk

Ekspert kredytowy Credit Space