Oprocentowanie stałe czy zmienne? Co jest dla Ciebie korzystniejsze?

Oprocentowanie zmienne oparte jest na zmiennym wskaźniku WIBOR oraz stałej marży ustalonej przez bank. Wraz ze wzrostem stóp procentowych oprocentowanie zmienne kredytu może znacząco wzrosnąć bądź zmaleć, co przełoży się na wysokość raty mającej bezpośredni wpływ na obciążenie budżetu domowego kredytobiorcy. Klienci, którzy wybiorą zmienne oprocentowanie, nawet jeśli otrzymają niższe stawki dziś, to wielką niewiadomą jest jak oprocentowanie będzie się zmieniało na przestrzeni wszystkich lat okresu spłaty kredytu.

Banki oferują kredyt ze stałym oprocentowaniem, proponując stabilne oprocentowanie przez okres zwykle od 5 do 7 lat. Oprocentowanie takiego kredytu zwykle będzie wyższe niż oprocentowanie kredytów w tym samym okresie oferowanych ze zmiennym oprocentowaniem, natomiast daje średniookresową „gwarancję” stałej ceny. Po upływie określonego czasu zostanie ustalone nowe oprocentowanie stałe na kolejny okres lub oprocentowanie zostanie oparte na wskaźniku WIBOR.

Klienci zazwyczaj wybierają takie oprocentowanie, które w momencie zaciągania kredytu jest niższe. Na kredyt ze stałym oprocentowaniem zazwyczaj decydują się Ci, którym zależy na stabilności raty, choć i tak przy dłuższym okresie spłaty kredytu tej gwarancji nie mamy.

Twój ekspert

Agnieszka Sobek

Ekspert kredytowy Credit Space